Kasispea külas Uuetoal suvitas 1970ndatel Edgar Valter, keda tunneme kui eesti raamatuillustraatorit ja lastekirjanikku. Tänu temale teame, millised näevad välja Sipsik, Kunksmoor, Nublu, Aatomik, Nukitsamees, naksitrallid ja teised tegelaskujud armastatud lasteraamatutest. Ta on illustreerinud umbes 250 raamatut, mis teeb temast ka Eesti läbi aegade produktiivseima illustraatori.
Suvitades Lahemaa looduskaunis rannakülas, visandas ja kujutas Valter Kasispea ilusat loodust. Tema töödest võib järeldada, et ta joonistas kogu aeg, kõikjal ja kõike. Ka Kasispea tollased lapsed meenutavad, kuidas kunstnik neid jäädvustas – nii mõnelgi neist on kodus Valteri tehtud joonistused või portreed.
Edgar Valteri märkmete põhjal anti 2011. aastal välja raamat „Noodaspea luiskelood“, mis põhinevad aastakümneid varem mereäärses suvekodus kirjapandule. Selle raamatu peategelased on kaks lennukate mõtetega poissi, kelle omavahelisest vestlusest saame aimu raamatu välja andnud Kirjastus Elmatari tutvustavast stiilinäitest:
/“Mul oli kõrge palavik, kraadiklaas näitas 100,” kuulutab Tõiv juba poole käigu pealt.
“Ära luiska, sihukest palavikku pole olemaski!” olen kujutlusvõimetu nagu ikka.
“On küll. Ta läks kraadiklaasist välja. Nii kõrgele üles, et läksin ise järele.”
“ Ja seepeale saidki kohe terveks?”
“Kohe ei saanud. Pidin mitu korda veel ronima.”
Just sellised visad olid need 70-ndate külalapsed, kes sõitsid logisevate tõukeratastega mööda konarlikke teid kolhoosiväljade vahel ja vaatasid oma kodu juurest merd üle okastraadi ja küntud rannariba. Kui suplushimu väga suureks läks, sai “piiririkkujatena” ka vette sulpsatud. Need lapsed ei tundnud end kaugeltki õnnetuna – oh ei. Põnevaid asju andis ikka ette võtta ja veel põnevamaid välja mõelda./
Arvatavasti on need Kasispea küla omad poisid!
Eelkõige teatakse Edgar Valterit aga Pokude isana ja Võrumaal Pokumaa rajajana. 1994.aastal ilmus Edgar Valteri esimene omakirjutatud ja joonistatud lasteraamat „Pokuraamat“, järjena „Pokuaabits“ ja „Pokulood“.
Oma raamatutegelased leidis Valter just loodusest inspiratsiooni saades ning neid näpunäiteid jagas ta lastele ka oma raamatus „Kuidas õppida vaatama?“. Raamat õpetab vaatama ja eelkõige nägema loodust oma mitmekesisuses, kus igas puus, kivis, põõsas, pilves ja samblamättas on võimalus näha isikupära, kummalist kuju või isegi tegelast.
Kuigi Edgar Valter on kasutanud loodusest tulnud inspiratsiooni kujutavas kunstis, on väga tähtsad ka looduse hääled. Meenutatakse, et ta tegi oma Võrumaa kodu juures olevale ojale tammi, et selle tugevam vulin asendaks talle merekohinat.